facebook tweeter pinterest youtube

Newsletter

Zapisz się na nasz newsleter i bądź na czasie z imprezami na gorącej wyspie!

ciekawostki

JĘZYK KATALOŃSKI

Na Ibizie mówi się po katalońsku. Język, który zwyczajowo nazywa się hiszpańskim, to faktycznie język kastylijski. W Hiszpanii bowiem aż 4 języki są zaliczane do urzędowych. Jest to kastylijski, wspólny dla całej Hiszpanii i trzy lokalne: kataloński (głównie w Katalonii, Walencji i na Balearach), galicyjski (w Galicji) i baskijski (w Kraju Basków i na północy Nawarry). Zgodnie z konstytucją każdy obywatel Hiszpanii ma obowiązek znać język kastylijski.

Teoretycznie Ibiza jest obszarem dwujęzycznym, ale większość nazw ulic,  miejscowości, plaży jest podawana w języku katalońskim. Co więcej wykształcił się dialekt katalońskiego, zwany ibicenco.

 

ŚLUBY

Piękna Ibiza przyciąga pary, które właśnie tutaj chcą wypowiedzieć sakramentalne „tak”. Nic dziwnego. Piaszczyste plaże, przeźroczysta woda, urokliwe pagórki i skały nastrajają romantycznie. Do tego gwarantowana słoneczna pogoda! Małżeńską obietnicę można złożyć tutaj tradycyjnie w małych kościółkach lub bardziej oryginalnie, na plaży lub wzgórzu z widokiem na morze. Co roku coraz więcej par decyduje się, by ten tak ważny dzień świętować właśnie na Ibizie. Dzięki urokom tej wyspy ślub stanie się z pewnością niezapomnianym momentem w życiu. No i tym samym podróż poślubna rozpoczęta! Specjalne oferty hoteli na miesiąc miodowy zaspokoją wymagania każdego. Zresztą popularne staje się też wynajmowanie domków na wsi na ten wyjątkowy miesiąc, by korzystać ze spokoju i prywatności. Wiele restauracji oferuje organizację wesel, tak więc bez problemu wybierzemy to, co najbardziej nam odpowiada. Luksusowa restauracja w centrum, czy w hotelu na wsi otoczonym pięknym ogrodem, a może mały lokal na skromne przyjęcie? Każde marzenie o tym, jak ten szczególny dzień ma wyglądać, można na Ibizie spełnić. Nie tylko zresztą ślub, ale i wieczór panieński lub kawalerski będzie tu niezapomniany.

Na wyspie działają firmy, które pomagają w organizacji ceremonii i wesela. Są to: Can Truy, Ibiza Service Center Organizador de Bodas, Cardamom – Servicio de Catering y Eventos. Zajmują się one także przygotowywaniem ślubów par homoseksualnych, którym sprzyja liberalny charakter wyspy.

 

HIPISI

Ibiza już w latach 60-tych i 70-tych zaczęła przyciągać hipisów. To oni ją odkryli, takiego miejsca poszukiwali. Wyspa ta jawiła się jako ucieczka od cywilizacji. Opierając się na lokalnych tradycjach, hipisi stworzyli własny sposób ubierania się. Zakładali zespoły muzyczne i przygotowywali wystawy artystyczne. Czuli się na Ibizie swobodnie, czego tak bardzo brakowało im w Europie. W miejscowości Es Caná prowadzili jarmark, na którym sprzedawali przeróżne przedmioty własnej produkcji. Bazar funkcjonuje do dziś pod nazwą Mercadillo Hippy, ale nie ma on już wiele wspólnego w wyrobami hipisów. Można tam bowiem kupić nie tylko biżuterię, rzemyki, ale i szale indyjskie czy sukienki do chrztu.

 

NOSTRADAMUS O IBIZIE

Nostradamus był francuskim lekarzem, astrologiem i matematykiem oraz autorem słynnych przepowiedni. Twierdził on, że gdy dojdzie do światowej wojny nuklearnej, Ibiza będzie ostatnim miejscem na ziemi, gdzie będzie istniało życie.

 

 

 

 

 

PIRACI

Ze względu na swoje strategiczne położenie Ibiza była rajem dla piratów. Z tego powodu kościoły stały się nie tylko miejscem kultu religijnego, ale też fortecami, w których mieszkańcy mogli się schronić w razie najazdu piratów.

W XVI wieku włoski architekt Giovanni Battista Calvi zakończył budowę murów obronnych stolicy Ibizy. Mury te można podziwiać do dzisiaj.

Później wyspa pokryła się jakby systemem wież. Znajdowały się one w bliskiej odległości od siebie, tak by można było widzieć z każdej z nich inną. W razie najazdu piratów w najbliższej wieży zapalano światło, później w następnej i następnej, aż wszystkie były oświetlone. Był to sygnał dla mieszkańców, by schronili się w kościele. Taki prosty system komunikacji był bardzo skuteczny.