facebook tweeter pinterest youtube

Newsletter

Zapisz się na nasz newsleter i bądź na czasie z imprezami na gorącej wyspie!

co robić

Przede wszystkim odpoczywać, relaksować się, opalać, kąpać w morzu, smakować dań lokalnej kuchni, a nocą bawić się w klubach i dyskotekach. Co poza tym?


CIEKAWE MIEJSCA


JASKINIA CAN MARÇÀ (COVA DE CAN MARÇÀ)

    Jest to jaskinia, która używana była przez przemytników jako kryjówka. Położona jest na wysokości pomiędzy 10 a 40 metrów ponad poziomem morza. Zwiedzanie jej dostarcza niezapomnianych widoków na morze i fale rozbijają się o skaliste brzegi. Zachwycają też formy geologiczne i kaskady. Jaskinia znajduje się w Port de San Miguel.

LAS SALINAS

    „Sal” to po hiszpańsku „sól”. Las salinas to parowniki służące do odparowywania wody z soli morskiej pod wpływem słońca. Ta „fabryka” soli morskiej znajduje się w pobliżu plaży de Salinas (playa de Salinas).  

PUIG DES MOLINS

    Puig des Molins to nekropolia kartagińska, która mieści się w okolicy górnej części Ibizy miasta. Znaleziono tam około 4 tysiące grobów z okresu punickiego i rzymskiego. Nazwa wskazuje na istnienie tu kiedyś młynów zbożowych. Cmentarz został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

SES PAISES DE CALA D’HORT

    Ses Paises to ruiny punickiej i rzymskiej osady, która była zamieszkiwana między V w. p. n. e. a VII w. n. e. Znajdują się one na małej wyspie Es Vedrá.

DALT VILA

To historyczna dzielnica Ibizy, która oddzielona jest od innych renesansowymi murami. Mury, które możemy dzisiaj oglądać zaprojektował włoski inżynier wojskowy Giovanni Battista Calvi w XVI wieku.

Dalt Vila została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwa „Dalt Vila” oznacza „Wysokie Miasto”, gdyż dzielnica ta jest położona na wzgórzu. Znajduje się tu katedra, zamek, muzeum archeologiczne i kościół. Wspinaczkę pod górę wynagrodzi nam zapewne niezwykły widok na zatokę. Mimo tego, że Dalt Vila położona jest na wzgórzu, polecamy zwiedzanie tej dzielnicy pieszo. Umożliwi to rozkoszowanie się przepięknymi, wąskimi uliczkami.

W Dalt Vila znajduje się la Plaza de la Catedral (plac katedralny).

Katedra poświęcona jest patronce Ibizy Nuestra Señora de las Nieves (Nasza Pani Śniegu), choć na Ibizie śnieg pada bardzo rzadko. Poniżej katedry znajduje się kościół Santo Domingo (Świętego Dominika) z XVI wieku. Na Plaza de la Catedral mieści się Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z czasów panowania Kartaginy nad Morzem Śródziemnym. Ciekawa jest też wizyta w muzem Puig des Molins, gdzie podziwiać można groby punickie i najlepszą na świecie kolekcję z czasów punickich. Wiele przedmiotów z tej kolekcji znaleziono właśnie na Ibizie.

W 2002 roku odkryto na zamku w Dalt Vila salę z ukrytym wyjściem z zamku. W pokoju tym znajdowały się przedmioty użytku codziennego z czasów od panowania Fenicjan aż do XIII wieku. Sala łączyła ze sobą dwie wieże podczas panowania arabskiego i stanowiła ukryte miejsce na ewentualną ucieczkę. Uważa się, że przejęcie Ibizy przez Hiszpanów doprowadziło do zapomnienia o tajemniczej sali.

Dalt Vila słynie nie tylko z zabytków, ale i wyśmienitych restauracji. Połączenie dobrego jedzenia ze średniowiecznym charakterem tego miejsca gwarantuje niezapomniane chwile. Restauracje w Dalt Vila polecamy szczególnie parom chcącym spędzić romantyczny wieczór.


JARMARKI


    Jedną z atrakcji wyspy są „mercadillos”, czyli jarmarki.
Zaczęli je organizować w latach 60-tych artyści, malarze i rzemieślnicy związani z ruchem hipisowskim. Przybyli oni na Ibizę w poszukiwaniu oazy spokoju i wolności. Najbardziej znany i największy jarmark to Mercadillo Hippy w miejscowości Es Caná. Od kwietnia do października, w każdą środę od 10.00 do 18.30, na terenie Hotel Club Punta Arabí można kupić odzież, ręcznie robioną biżuterię i wiele innych ciekawych przedmiotów. Jest to idealna okazja do zakupu pamiątek.
    W soboty odbyta się jarmark w Sant Jordi, który jest bardzo popularny wśród mieszkańców wyspy. Czynny jest od 9.00 do 14.30. Odbywa się na starym hipodromie, torze wyścigowym koni, w południowej części Sant Jordi. Można tu kupić prawie wszystko z drugiej ręki. Działa bar z napojami i przekąskami, a w południe zbierają się muzycy i rozpoczyna się prawdziwa „jam session”.
    W piątki mały jarmark organizowany jest w Playa d’en Bossa, za hotelem Club Bahamas. Jest to teren w południowej części miasteczka. Także w piątki od czerwca do końca września działa jarmark w San Juan, na głównym placu. Otwarty jest od 18.00 do 23.00. Kupić można na nim wyroby rzemieślnicze, obrazy, hafty, itp.
    W drugi weekend maja w najstarszej dzielnicy Ibizy miasta, która nazywa się Dalt Vila, odbywa się jarmark średniowieczny. Zaś od 23 grudnia aż do święta Trzech Króli w restauracji Las Dalias (w Santa Eulalia) organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy.


SPORTY


NURKOWANIE

   Krystaliczne wody okalające wyspę zachęcają do nurkowania. Na całej Ibizie są szkoły nurkowania z wykwalifikowanymi nauczycielami, którzy oferują pomoc zarówno dla początkujących, jak i tych już zaawansowanych. Centra nurkowania to np.:
Phoenic Centro de Buceo, w pobliżu Cala Comte,
Centro Buceo Arena Diving w San Antonio,
Ibiza Diving College Centro de Buceo w San Antonio,
Centro de Buceo Scuba Ibiza w Ibizie mieście.

SPORTY WODNE

   Na Ibizie można uprawiać chyba wszystkie sporty wodne. Sprzyja temu temperatura wody, która oscyluje między 18˚C w maju a 26˚C w sierpniu. Najlepsze ośrodki znajdują się w pobliżu Santa Eulalia, ale w każdym krańcu wyspy mnóstwo jest wypożyczalni sprzętów wodnych i szkółek nauki.

TRASY ROWEROWE

    Pagórkowaty krajobraz Ibizy zachęca miłośników wycieczek na rowerach górskich. Proponowane trasy rowerowe to:
po zachodnim wybrzeżu (z San Antonio przez Port d’es Torrent, Sant Agustí, Cala Tarida, Cala Bassa do San Antonio) – trasa o długości 33,3 km,
do Ses Salines (z portu w Ibizie mieście, przez Playa d’en Bossa, Es Cavallet, Ses Salines, Cap d’es Falcó do Dalt Vila w Ibizie mieście) – trasa o długości 35,8 km,
po dolinie Santa Agnès (z miasteczka Santa Agnès, przez Es Broll, Sant Mateu, Cala Aubarca, Camp Vel do Santa Agnès) – trasa o długości 18,8 km.

INNE SPORTY

     Wśród innych sportów, które można uprawiać na wyspie są między innymi: tenis, golf, jazda konna, kolarstwo górskie, krykiet, rugby, karting, paintball, bowling.


STATKIEM LUB JACHTEM


    Na Ibizie działają firmy, które organizują wycieczki statkiem lub jachtem. Jest też możliwość wynajęcia ich na dzień lub tydzień, by rozkoszować się w pełni pięknym morzem.


COŚ DLA CIAŁA I DUSZY


    Na Ibizie zrelaksować się można w ośrodkach SPA, poprawić urodę w salonach piękności, wyciszyć się na zajęciach jogi czy medytacji. Znajdziemy tutaj też doskonałych masażystów, nauczycieli aromaterapii, dowiemy się jak walczyć ze stresem, poznamy metodę leczenia za pomocą energii życiowej (reiki). Wszystko to w połączeniu z pięknymi krajobrazami, jakie gwarantuje nam wyspa, sprawi, że wrócimy z wakacji wypoczęci i zrelaksowani.