facebook tweeter pinterest youtube

Newsletter

Zapisz się na nasz newsleter i bądź na czasie z imprezami na gorącej wyspie!

Formentera

Na południe od Ibizy leży mała wyspa Formentera. Jej powierzchnia wynosi 82 km². Długość od zachodniego brzegu do wschodniego to 20 km, szerokość w najwęższym miejscu zaś to zaledwie 2 km.

Długie, piaszczyste plaże Formentery uważane są za najpiękniejsze na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Wyspa przyciąga turystów, którzy lubią odpoczywać w spokoju, na łonie natury. To miejsce stanowi jakby oazę nieskażonej przez cywilizację natury. Jest to też raj dla nudystów.

Jeśli morze jest spokojne, warto przejść przez cieśninę Trocadors na wyspę Espalmador, która leży pomiędzy Formenterą a Ibizą.

MIASTA

ES PUJOLS

 

To główny kurort Formentery i centrum nocnego życia z barami, restauracjami, które mieszczą się przy urokliwych, wąskich uliczkach. W sezonie na plaży w Es Pujols odbywają się dyskoteki.

SAN FRANCISCO ( po katalońsku SANT FRANCESC)

San Francisco jest stolicą Formentery. Na głównym placu znajduje się kościół z XVII wieku. Plac ten stanowi najpopularniejsze miejsce spotkań. Rano lokalni artyści sprzedają na nim swoje dzieła i wyroby.

 

 

LA SAVINA

Do tej miejscowości dopływa prom z Ibizy. Blisko stąd na plaże Illetes i Llevant. W La Savina podziwiać można w porcie ekskluzywne jachty należące do przybywających tu turystów.

  

 

SAN FERNANDO (po katalońsku SAN FERRAN)

Ta miejscowość była miejscem osiedlenia się hipisów, którzy przybyli tu w poszukiwaniu spokoju.

 

 

  

ES CALÓ

Mała wioska rybacka z pięknym portem w kształcie podkowy.

 

 

 

NUESTRA SEÑORA DE PILAR

Położona na wschodzie wyspy. Latem w niedziele odbywa się tu jarmark z lokalnymi wyrobami rzemieślników.

PLAŻE

Formentera słynie z pięknych plaż z wręcz białym piaskiem i turkusową wodą. Większość z nich pozbawiona jest hoteli, czy innych budynków, które psułyby dziewiczy charakter tych miejsc. Wyjątkiem jest tutaj Es Pujols. Najsłynniejsze plaże to: Illetes, Llevant, Cala Saona, Migjorn, Es Pujols.

PLAŻA ILLETES

Najbardziej wysunięta na północ plaża Formentery. W sezonie letnim bardzo popularna, ze względu na to, że bardzo do niej blisko z La Savina, jedynego portu na wyspie, do którego przypływa m. in. prom z Ibizy. Poza tym są tu świetne restauracje serwujące ryby. Północna część plaży zdominowana jest przez naturystów.

  

PLAŻA LLEVANT

Długa, a zarazem szeroka plaża, która znajduje się blisko Illetes. Bardzo spokojne miejsce. Można stąd podziwiać widok na Ibizę.

CALA SAONA

Mieści się w odległości kilku kilometrów od San Francisco. Urocza zatoczka z małą plażą, a na niej biały piasek między czerwonymi skałami to wspaniały widok.

 

PLAŻA MIGJORN

Znajduje się na południowym wybrzeżu. To najdłuższa plaża na Formenterze, dlatego łatwo tu znaleźć niezatłoczone miejsce.

 

  

 

PLAŻA ES PUJOLS

Plaża w Es Pujols, największym kurorcie Formentery. Szeroka i piaszczysta, otoczona wydmami.

TRANSPORT

Formentera nie ma swojego lotniska, co podkreśla dziewiczy charakter tego miejsca. By się na nią dostać, trzeba popłynąć promem z Ibizy miasta. Takie jednodniowe wycieczki są bardzo popularne i wręcz szkoda by było będąc na Ibizie, nie zobaczyć Formentery. Prom dopływa do jedynego portu – La Savina. Dalej można pojechać autobusem, taksówką lub wynająć samochód. Jeśli zdecydujemy się na to ostatnie, pamiętajmy, że na Formenterze obowiązuje ograniczenie prędkości do 70km/h. Na samej wyspie polecamy poruszanie się jednak rowerem lub skuterem, ze względu na małe odległości. Poza tym nie trzeba tu pokonywać dużych wzniesień, jest raczej płasko. Najwyższy szczyt ma wysokość 192 m n. p. m. Dla miłośników wycieczek rowerowych przygotowane są tzw. „zielone ścieżki” („rutas verdes”). Niektóre z nich są dostępne także dla samochodów i skuterów, jednak pod warunkiem, że nie przekroczy się 15 km/h.