facebook tweeter pinterest youtube

Newsletter

Zapisz się na nasz newsleter i bądź na czasie z imprezami na gorącej wyspie!

O wyspie

GEOGRAFIA

Ibiza to hiszpańska wyspa zaliczana, razem z Majorką, Minorką, Formenterą, Cabrerą i innymi pomniejszymi wyspami, do archipelagu Balearów. Położona jest na Morzu Śródziemnym, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Jej nazwa po hiszpańsku, a właściwie po katalońsku, to Eivissa. Powierzchnia wynosi 571 km². Długość wybrzeża to 210 km. Najdłuższa odległość z południa na północ wynosi 41 km, a ze wschodu na zachód 15 km. Najwyższym szczytem jest Sa Talaia (475 m. n. p. m.) w rejonie San José. Stolicą i największym miastem wyspy Ibiza jest Ibiza miasto. Liczba ludności wyspy wynosi 125000, w tym oficjalnie 8000 cudzoziemców. Faktycznie uważa się, że obcokrajowcy, wśród których dominują Niemcy i Brytyjczycy, stanowią 50 % mieszkańców Ibizy.

Ibiza słynie z piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody, słonecznej pogody i niemal największych na świecie dyskotek. Zielone wzgórza, malownicze porty i ciche zatoczki sprawiają, że yspa zachwyca każdego, kto ją odwiedzi.

 

 

HISTORIA

Odkrycia archeologiczna wskazują, że pierwsi osadnicy na Ibizie i Formenterze byli tam już 3000 lat temu. Na Formenterze znaleziono grób z 1600 r. p. n. e.

W VII w. p. n. e. na Ibizie osiedlili się Fenicjanie. Później przejęli ją Kartagińczycy, którzy założyli miasto Ibiza. Nazwali je Ibossim. Inna nazwa, która zachowała się do dzisiaj została nadana przez Greków, którzy przybyli na Ibizę w tym samym czasie, co Kartagińczycy. Brzmi ona Pitiuzy i odnosi się do Ibizy i Formentery. Nazwa Pitiuzy oznacza wyspy pokryte sosnami.

Za czasów Kartagińczyków Ibiza była bardzo ważnym centrum handlu. Miała port, a najważniejszym jej bogactwem była sól.

W rzymskich czasach Ibizę wyspę i Ibizę miasto nazywano Ebusus. Nie była włączona do Imperium Romańskiego i zatrzymała swoją niezależność jako członek konfederacji. Po upadku Rzymu wyspą rządzili Wandalowie i Bizantyjczycy.

W IX w. n. e. Ibizę podbili Arabowie i pozostali na niej przez prawie 500 lat. Nazywali oni Ibizę Yebisah. Wpływy arabskie odczuwane są do dzisiaj w sposobie konstrukcji domów, ubiorze, tradycyjnych instrumentach muzycznych i w języku, którym się mówi na Ibizie – dialekcie katalońskiego.

W 1235 roku Jakub I Zdobywca pozyskał Ibizę dla Aragonii. Król Hiszpanii Filip V zniósł autonomię wyspy. Teraz Ibiza wraz z Majorką i Minorką należą do wspólnoty autonomicznej.